Svb kiteleptsek
Zs 2008.05.30. 11:18
Bib Istvn: A 45-s svb kitelepts
Svb kiteleptsek
Az orszgbl 173 655, Veszprm megybl 13 333 nmet ajk magyar llampolgrnak kellet elhagynia az orszgot a nemzeti kormny 12330/1945. november 25-n kelt rendelete alapjn.
Zirc s a krnykbeli falvakbl 1945 utn j nhny nmet anyanyelvnek vall embert teleptettek ki.
A svbok ids korukra rendre visszatrnek falujukba, nem csupn azrt, hogy mg egyszer viszontlthassk gyermek - s ifjkoruk erdit, lankit, hallhassk a bakonyi szl suhogst, hanem azrt, hogy ide is temetkezzenek.
Mert a haza nemcsak a nyelv, hanem a tj is, amelybl vtettnk.
Bib Istvn rsa egy kis zeltl szolgl az akkori esemnyekhez.
Bib Istvn: A 45-s svb kitelepts
Ezzel nekem nagyon sok dolgom volt, pedig gy kerltem bele, mint Piltus a credba, noha mgsem vletlenl. Mondhatnm gy is, hogy az okok lncolatban kivlt oka vagyok annak, hogy Magyarorszgra nzve a nmetek kiteleptse Potsdamban hatrozatba ment.
1945 mjustl n mr a pesti Belgyminisztriumban voltam. Nyr elejn, lenn Tolnban-Baranyban teljessggel magnjelleg akcik kezddtek a svbok kiteleptsre, amelyeket nhny parasztprti s nhny kommunista kezdemnyezett a Jugoszlvibl elldztt bukovinai szkelyek elhelyezse rdekben.
Ez abbl llt, hogy egsz falvakat kihajtottak egy krnyez rtre, ahol azok esben, hban, teljes elltatlansgban voltak. Mikor n errl az els hreket megkaptam, felhborodtam az emberiessg nevben, de azt is reztem, hogy ha most a zsidirts utn egy csaknem olyan svbirts kvetkezik, ezttal tisztn sajt zemben, ez csak a magyar nvhez kapcsold gyalzat mennyisgt fogja szaportani. Akkor nem volt tudomsom arrl, hogy a cseh nemzet, a lengyel nemzet ezt a gyalzatot az idben vgan elviseli, de ht ennek volt nmi elzmnye, ami az esetkben sok mindent megmagyarzott, s tudatban voltam annak is, hogy minl tbb helyet csinlunk mi a svb terleten, annl tbb magyart fognak a csehszlovkok ide tdobni.
Bementem Erdeihez Keszthelyi Nndorral egytt, aki akkor a belgy nemzetkzi osztlyt vezette, s prbltuk t ebben a dologban felbolydtani. Elsre meghkkenve fogadta ezt, majdnem hogy meggyanstott, hogy svb szpanym s szpapm motoszkl bennem, s taln gy rezte, hogy ez csak egyike a sok kilengsnek, amivel rendrsgi trgykrben t naponta ostromoltk. De aztn rjtt, hogy mirl van sz, s bevitte az gyet a Minisztertancsba. Ahol elszr is leszgeztk, hogy az esetleges svb kiteleptsek s a csehszlovkiai magyarok kiteleptse kztt semmifle organikus sszefggs nincs. Ez elg szamr megllapts volt, hiszen ez tnykrds volt, s mr jelek voltak arra, hogy a csehszlovkok erre hivatkoznak. De egyben gy is hatroztak, hogy a krdst a legegyszerbb a potsdami rtekezlet el terjeszteni, s megkrdezni, van-e szndkuk nmet kiteleptst elrendelni Magyarorszgon is.
A potsdami rtekezletnek, gondolom, minden eszbe jutott, csak az nem, hogy Magyarorszgon ilyet elrendeljen, hiszen nem rendelt el Romniban, Jugoszlviban sem. Ezzel azonban a magyarorszgi svbok gybl akta lett, s ha mr felelni kellett a magyarok krdsre, a legegyszerbb az volt, hogy a lengyel s a cseh kiteleptsre vonatkoz hatrozatok mell hozzcsapjk a magyarorszgi nmetek kiteleptst is.
De ez akkor egyelre mg messze volt, kzben mr nem tudom, hogy a Minisztertancs megbzsa alapjn vagy mg elbb, a mi rbeszlsnkre, Erdei kibocstott egy ktsoros rendeletet, melyben ezeket az nknyes kiteleptseket megtiltotta, mire azok azonnal megszntek; gy ltszik, az orszg tbbsge abban az idben inkbb felssgtiszteletre, mintsem forradalomra volt belltva. A minisztertancsi hatrozat kvetkeztben a belgyminiszter feladata volt tovbb, hogy elkszttessen egy rendeletet - azt is n csinltam, aki akkor, jniusban mg a trvny-elkszt osztlyt vezettem -, mely a svbok szmonkrst arnylag rendezett eljrsban szablyozta.
Az ebben elrt eljrs rendkvl egyszer volt: egy minisztrium ltal kikldtt megbzott s egyben elnk kijellt egy svbellenes s egy svbbart intzmnyt, amely lehetett a Parasztprt vagy a szocildemokrata prt, vagy lehetett valami magyar vagy nmet helyi kzmveldsi szervezet, s ezek jelltk ki a kt lnkt. Elfordult, hogy mindkt oldalra egy svbellenes intzmnyt jelltek ki. Mgis az egsz dolog eljrsszersge hatatlanul arnylagos igazsgossgra vezetett, s vgl a svboknak krlbell tz szzalkt minstettk valamilyen mdon szmon krhetnek, t szzalkt rdemet szerzettnek, a tbbit rtatlan semlegesnek, s ez relis volt. Hrom eltl kategria volt, a Volksbund-vezet, a Volksbund-tag s Volksbund-tmogat; ez utbbira azrt volt szksg, mert szinte teljesen megsemmistettk a taglistkat. A negyedik kategria azok volt, akik se rosszban, se jban nem talltattak, az tdik azok, akik fasisztaellenes rdemeket szereztek.
Az els hrom kategrit aztn lakhelyen kvl vagy lakhelyen munkaszolglatra lehetett behvni hrom fokozatban. gy a svbok, pontosabban az emberiessg rdekben val fellpsem eredmnyekppen elszr is a svbok szmonkrst szablyoz jogszablyok ksztje - hiszen n voltam a belgyi trvny-elkszts vezetoje augusztusig - s a svb szmonkrs appartusnak az irnytja lettem, amihez igazn nem volt semmi kedvem. Mikor aztn Potsdamban hatrozatba ment a nmetek kiteleptse, akkor ez az egsz kategorizls trgytalann lett, de tudomsom szerint rendezett formban ment, padokkal elltott, nem zsfolt vagonokban, ellenttben a cseh s lengyel kiteleptssel, mely tudomsom szerint hitleri jelleg vagonba gymszls formjban trtnt.
De a svbkrds jbl megjelent szmomra az v vgn, amikor mr Nagy Imre volt a belgyminiszter. Akkorra tudniillik megalkotta a trvny-elkszt osztly - melyhez mr nem volt kzm, hanem a kitno Szits Jen vezetse alatt llott - utasts szerint a svb kiteleptsrl szl trvnyjavaslatot. Hogy ennek alapelveit merben a svbokkal szemben ellensges kommunista llspont szerint adtk-e meg, vagy prtkzi megllapods volt, azt nem tudom: annyi bizonyos, hogy a tervezet az dzabb kommunista - s parasztprti - llspont szerint a statisztikai bevalls alapjn mindenkit kiteleptendnek tlt, aki 1941-ben nmet anyanyelvnek vallotta magt.
Ezt n is, a rendeletet ktelessgszeren elkszt reg jogszok is - a rgi liberlis Szits Jen s a nmet fogsgbl vagy koncentrcis tborbl akkor visszatrt Dabasi Halsz - egyarnt igazsgtalannak tartottuk. Az 1941. vi npszmllsnak volt ugyanis –Teleki Pl kezdemnyezsre– egy olyan kategrija, amely szerint az emberek kln nyilatkozhatnak a nemzetisgi s kln az anyanyelvi hovatartozsukrl.
A magyarorszgi nemzetisgiek tbb mint kilencven szzalka ennek alapjn ugyanazt a nemzetisgi s anyanyelvi hovatartozst jellte meg, kivve a svbokat, akiknek az egyharmada magyar nemzetisgnek, br nmet anyanyelvnek vallotta magt. Ez az akkori helyzetben antihitlerista llsfoglals volt. Persze ez csak nagy vonalakban volt helytll, sok helyen az dnttte el a krdst, hogy hol volt magyar rzelm s hol volt Volksbund-rzelm jegyz. De mgis ez volt az egyetlen kritrium, ami szerint egyltaln kategorizlni lehetett volna, hiszen mindenki, aki a svbok kzl magyarnak vallotta magt, kitette magt bizonyos terrornak a jelen lv vagy plne a fenyeget nmet hatalom rszrl. Ha mr kiteleptsnek lennie kell, akkor ez szortkozzon azokra, akik nmet nemzetisgnek vallottk magukat.
Annak persze szintn nem rltem, hogy a npszmllsi vek ilyen kvetkezmnyek alapjul szolglhatnak, mert hiszen ez a npszmllsnak vtizedekre val hitelvesztst jelentette; de ezen aztn vgleg nem is prblhattam segteni. Ellenben csinltam egy ellentervezetet, amiben bevezetl kifejtettem, hogy a kiteleptst a nmet nemzetisget vallottakra kell szortani, s ezt elkldtem a Minisztertancs ltalam ismert tagjainak. Ma sem rtem, hogy n akkor elszr mirt nem Nagy Imrhez vittem az ellenvlemnyt, akivel bartsgos rintkezsben voltam. Mikor aztn Nagy Imre a Minisztertancs el vitte a belgy hivatalos javaslatt, akkor ott a tbbi miniszter megkrdezte, hogy vajon most a belgynek kt javaslata van-e?
Vgl is keresztlment a hivatalos javaslat, s az n elkpzelsemet leszavaztk. rdekes, hogy Nagy Imre nekem ezrt egy rossz szt sem szlt. Utbb tudtam meg, hogy hosszas tancskozsok voltak a tekintetben, hogy nem kellene-e ellenem ezrt fegyelmit indtani, minden normlis hivatali helyzetben ezrt jrt volna egy kiads fegyelmi, hogy valaki, akinek feladatkr szerint nincs kze a trvny-elksztshez, a sajt miniszternek a minisztertancsi javaslata ellen csinl a tbbi miniszternl propagandt. Ezttal nem lett semmi, taln a koalcis helyzet miatt, mert Erdei, mikor tvozott, kikttte, hogy az n fosztlyvezeti helyem parasztprti pozcinak szmtson. Annl humorosabb volt ez, mert az n ellenjavaslatom egyltaln nem volt parasztprti llspont, hiszen ebben a krdsben Kovcs Imre is a leglesebb svbellenes llspontot kpviselte, s bocstotta ki azt a jelszt, hogy egy batyuval menjenek el a svbok, ahogyan jttek. Ezzel vgzdtt az n kzepes rtk, de tisztessges szndk kzbelpsem a svb kitelepts gyben.
------------------------------------------------------------ --------------------
Bib Istvn (1911-1979). lett dokumentumokban. A dokumentumokat vlogatta, a ktetet sszelltotta Huszr Tibor. A felhasznlt interjkat ksztette Huszr Tibor s Hank Gbor. Szerk. Litvn Gyrgy, S. Varga Katalin. Bp., 1956-os Intzet-Osiris-Szzadvg, 1995, 252-254. o. |
|
|